У организацији Комитета за спољне односе Санкт Петербурга, уз подршку Федералне агенције „Россотрудничество“ одржана је телеконференција поводом 77. годишњице од потпуног ослобађања Лењинграда од фашистичке блокаде. У њеном раду учествовало је преко 100 људи из 25 земаља света.
Основна пажња била је посвећена питањима ветерана Другог светског рата, учесника одбране Лењинграда и становника опкољеног града.
Конференција је почела минутом ћутања. Поздравним речима учесницима су се обратили: Александар Беглов, градоначелник Санкт Петербурга, Евгениј Григоријев, председник Комитета за спољне односе Санкт Петербурга и Јелена Тихомирова, председница Управног одбора друштвене организације „Становници опкољеног Лењинграда“ из Санкт Петербурга. Они су се сагласили да је потребно уложити више напора на пољу упознавања светске јавност и младих нараштаја са историјом Великог отаџбинског рата, херојским подвигом совјетских војника ослободиоца.
У раду телеконференције учествовали су и представници из Србије: Јевгениј Дјомин, заменик директора Руског центра за науку и културу „Руски дом“ у Београду и Владимир Бабшек Орешковић испред СУБНОР-а Србије.
Јевгениј Дјомин је овом прилико истакао да Срби негују брижан однос према сећању на братство југословенских и совјетских војника, који су своје животе положили на олтар слободе југословенског народа од фашизма. Подсетио је да је у протеклој години Руски центар за науку и културу у Београду уз велику подршку руководства двеју држава, руских и српских друштвених организација, друштава руских сународника у Србији реализовао Акцију мира и слоге, уприличену поводом 75. годишњице Велике победе и 76. годишњице ослобођења Југославије од фашизма.
Акција је започета управо у Санкт Петербургу свечаном церемонија формирања капсуле са светом земљом са Пискаревског меморијалног гробља ради даље предаје у Београд и њеног симболичног полагања у темеље споменика „Вечна ватра“ на спомен гробљу „Ослободиоцима Београда“, где је сахрањено преко 2000 незнаних совјетских и југословенских јунака ослободилаца. Капсулу су положили министар одбране Руске Федерације Сергеј Шојгу и министар одбране Републике Србије Александар Вулин. Споменик је откривен децембра прошле године у оквиру званичне посете Србији Министра иностраних послова Русије. Споменик вечне ватре је тако постао доказ наставка традиције ратног братства Србије и Русије, утемељеног током заједничке антифашистичке борбе и својеврсни подсетник на улогу Црвене армије у ослобађању Европе од нацизма у доба учесталих покушаја ревизије кључних догађаја из историје Другог светског рата.
Владимир Бабшек Орешковић је нагласио да трагични догађаји у Лењинграду требају да подсете свет на страшне и разарајуће недаће које рат са собом доноси.
Телеконференцији су присуствовали и представници друштава руских сународника у Србији, српског одељења Међународног фонда јединства православних народа и међународног представништва у Србији Сверуског друштвеног покрета „Волонтери победе“.
У оквиру програма емитовани су прилози са меморијалних манифестација код споменика који овековечавају сећање на браниоце и жртве опсаде Лењинграда у Русији и иностранству.
У културном делу програма представљен је концерт руских уметника и ансамбала – сталних партнера Комитета за спољне односе Санкт Петербурга у одржавању пројеката културног и хуманитарног карактера. На концерту су наступили чланови Театра „Балтички дом“ и Театра песама и игара „Морошка“ из Санкт Петербурга, Едуард Хил млађи и чланови дечијег ансамбла „Празник“. Изведене су песме и стихови ратних година, нумере совјетске естраде.
Телеконференција је затворена здруженим извођењем легендарне „Песме о Ладоги“.