Издавачка кућа „Catena Mundi“ и Институт за европске студије представили су 22. октобра на Међународном сајму књига у Београду зборник „Конструисање синтетичких нација“.
Идеја о упоредној анализи производа „аустријске фабрике нација“ на балканском и постсовјетском простору је рођена након заједничке конференције Института за европске студије, Института Европе Руске академије наука и Фондације за подршку јавној дипломатији „Александар Горчаков“ „Проблеми конструисања идентитета на постсовјетском и постјугословенском простору“, одржаној у мају 2023. године.
Научни саветник Института за европске студије др Миша Ђурковић говорио је о потреби научне анализе практичног рада Беча на креирању националних пројеката у регионима који су за њега проблематични, од Балкана до западних крајева Руске империје, напомињући да су управо теоријски модели и пројекти Аустроугарске одиграли кључну улогу у крвавим етничким сукобима 20. и 21. века на истоку и југоистоку Европе.
Саветник Руског дома др Георгиј Енгелхардт представио је присутнима чланке руских истраживача – украјиниста Олега Неменског и Едуарда Попова о еволуцији модерне украјинске самосвести и аустријском утицају на њено формирање, полонисте Дмитрија Карнаухова о русофобској компоненти пољских историјских стереотипа, као и Андреја Русакевича из Минска о постсовјетском белоруском идентитету.
О истраживањима српских научника говорио је др Душан Илић са Института за европске студије, док је директор „Catena Mundi“ посебно истакао посвећеност издавачке куће објављивању квалитетне интелектуалне литературе.
Руски дом је радо помогао заједничком пројекту руских и српских научника!