Догађај је окупио више од 100 наставника руског језика из европских и азијских земаља, којима се пружила могућност да размене искуства и унапреде своје вештине. Програм је организовао Московски државни лингвистички универзитет (МГЛУ), а његови учесници су први пут након више година могли на једном месту да разговарају о проблематичним аспектима и националним карактеристикама наставе руског језика као страног. У склопу програма организован је и курс стручног усавршавања „Савремени руски језик: од лингводидактике до лингвомаркетинга” који су одржали водећи професори МГЛУ.
„Упркос чињеници да се форум у Истанбулу одржава тек другу годину, већ се може назвати традиционалним. Постао је највећа платформа где се стручњаци руског језика из Русије, Европе и Азије могу састати, поделити своја искуства, разговарати о најновијим наставним методама и изазовима са којима се суочавају у свом раду. Наш догађај је јасан доказ да је руски језик и даље глобални језик образовања, културе, науке и напретка“, указао je заменик руководиоца Россотрудничества Павел Шевцов.
Према речима ректора Московског државног лингвистичког универзитета Ирине Крајеве, Међународна недеља руског језика „Исток-Запад“ је значајан догађај који окупља не само људе који воле руску културу, њен језик и књижевност, већ праве стручњаке у свом послу.
Србију на Међународној недељи руског језика представили председница Славистичког друштва Србије др Биљана Марић, професор катедре руског језика и књижевности филозофског факултета Универзитета у Нишу др Дејан Марковић, професорка нашег Течаја руског језика др Јулија Шапић, професорка Осме Београдске гимназије Ана Спремић, професорка Филолошке гимназије у Београду Дрaгана Керкез.
Из Црне Горе су на овај велики форум русиста допутовале Анастасија Врбица, професорка филолошког факултета Универзитета у Никшићу, и професорка подгоричке ОШ „Драгиша Ивановић“ Љиљана Ражнатовић.
Републику Српску су на Међународној недељи руског језика представиле: директор Културног центра „Руски мир“ у Бањој Луци Наталија Милаковић, виши асистент на Филолошком факултету Универзитета у Бањој Луци, координатор Центра за руске студије Факултета Сања Милићевић и заслужни наставник руског и српског језика Средњошколског центра „Источна Илиџа“ Слађана Шешељ.
И од Северне Македоније су престижном форуму присуствовали др Емил Ниами, др Јелена Обухова и Дарко Несторов из Руског центра при Универзитету св. Ћирило и Методије из Скопља и професорка школе руског језика „Озарение“ из Скопља Јелена Демчик.
Руски дом је свим овим русистима радо пружио подршку у успостављању стручне сарадње са колегама из иностранства.