Telegram Contact Instagram Facebook Youtube
  • sr
  • ru
Руски дом

У духу неговања православних породичних вредности у Руском дому уручене медаље „За љубав и верност“

Јачање породице је један од најважнијих националних приоритета Русије. Са жељом заштите институције породице, неговања традиционалних породичних вредности и васпитавања деце у духу моралних и духовних вредности 2024. година је Указом Председника Русије Владимира Путина проглашена Годином породице у Русији, а 21. децембар Даном вишечлане породице. Подржавајући ове напоре, Руски дом у Београду је и ове године постао место окупљања супружника и њихове деце на свечаности доделе медаља „За љубав и верност“ Фондације социјалних и културних иницијатива Руске Федерације.

Традиција додељивања признања вишечланим породицама и паровима који су преко 25 година у браку настала је у Русији уз подршку Руске православне цркве, а залагањем Руског дома усталила се и у Србији. Медаље „За љубав и верност“ је ове године добило девет породица из Србије, укључујући Косово и Метохију, Републику Српску, Црну Гору, као и руске породице. Медаље је породицама уручио викарни епископ липљански Српске православне цркве, викар Патријарха српског г. Доситеј. Присутнима се обратио Амбасадор Русије у Србије Александар Боцан-Харченко, а свечаност је увеличао протојереј Виталиј Тарасјев, старешина Светотројичког храма Подворја Руске православне Цркве у Београду.

Појмови као што су слога, заједништво и јединство блиски су нашим народима не само у оквиру породице, већ и у ширем смислу, а ово се показало и доказало кроз историју. Србија је одувек била и остала срдачан и гостољубив домаћин руском народу. Како би се дубље истражило руско наслеђе у Србији, заједничка историје двеју земаља, пружила подршка проучавању историје, језика и културе Србије и Русије 2022. године је у Београду обновљен рад Руског научног института (РНИ). О његовом историјату и досадашњим активностима говорио је професор Универзитета у Београду, представник РНИ др Алексеј Тимофејев. Он је том приликом уручио др Тамари Жељски са Филолошког факултета у Београду плакету Руског научног института за научну монографију „Лични театар Јурија Ракитина“ која истражује живот истакнутог руског редитеља и педагога.

Пре више од 100 година Србија је постала друга домовина научницима и другим представницима руске интелигенције. Сремски Карловци су 1921. године постали седиште штаба руске армије на челу са генерал-пуковником бароном Петром Николајевичем Врангелом (1878-1928). Изузетно вредне податке из живота руске армије на Балкану у периоду од 1922. до 1923. године чува албум старих фотографија „Руска армија на Балкану“. Албум представља колекцију од 113 фотографија уз посвету генерала Петра Врангела „Мојим драгим сарадницима – чиновима Штаба. Генерал Врангел 10. новембра 1923. Сремски Карловци“. Ретку збирку фотографија, коју је генерал Петар Врангел поклонио представницима Генералштаба руске армије, за библиотеку Руског дома директору Јевгенију Баранову је у име генералног директора компаније Србијагас“ Душана Бајатовића и компаније „Гастранс“ уручио њен директор Алексеј Алексејев.

Након званичног дела свечаности приређен је пригодан музички програм уз учешће уметника из Русије – супружника Ксеније и Алексеја Микитенко и мушког хора „Ризница“, у чијем су саставу чланови Хора РТС-а и Опере Народног позоришта у Београду. Догађај је водио Бошко Козарски, аутор и водитељ телевизијског серијала „Културиста у Русији“.

Догађај је одржан уз благослов Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија.