Telegram Contact Instagram Facebook Youtube
  • sr
  • ru
Руски дом

Сећамо се како не би заборавили: у Руском дому представљено социолошко истраживање о дугорочним последицама бомбардовања Југославије и њиховом утицају на савремено српско друштво

Руски дом је 11. новембра био домаћин трибине „Одјек сирене“, посвећене 25. годишњици почетка НАТО агресије на Југославију 1999. године. Трибина је окупила српске и руске стручњаке, научнике и друштвене раднике који су том приликом говорили о резултатима социолошког истраживања и изнели своје виђење догађаја 90-тих година прошлог века.

На трибини су излагали Јекатерина Ентина, доктор наука, професор на Високој школи економије у Москви, руководилац пројекта истраживања дугорочних последица бомбардовања Југославије, Викторија Карслијева, извршни директор Центра за спољнополитичку сарадњу „Јевгениј Максимович Примаков“, Никита Бондарев, виши научни сарадник на Институту за словенске студије Руске академије наука, Стефанија Иветић, студент на Националном истраживачком универзитету „Висока школа за економију“ и Александар Наджаров, аналитичар Центра за Медитеранска истраживања Високе школе за економију.

„Истраживање смо покренули у жељи да боље разумемо како је српско друштво доживело 1999. годину и како оно данас тумачи ратне догађаје у светлу притисака Запада и других светских актера“, казала је Јекатерина Ентина.

На основу истраживања настала је монографија „Дуг одјек 1999.“, подељена на три дела: културни и економски аспекат и преглед глобалних последица бомбардовања. У оквиру културолошке анализе, аутори су испитали развој српске кинематографије, музике и књижевности у последњих 25 година.

Један од аутора монографије Никита Бондарев је изразио наду да ће ова књига додатно подстаћи Србе да у културном простору отворено и нетабуирано говоре о НАТО агресији 1999.

Истраживање је показало да култура сећања на историјске догађаје у Србији последњих година све више добија на значају, упркос тенденцијама да се наметне заборав.

Своје виђење догађаја 1999, у посебном делу програма под називом „Отворени микрофон“ изложила је и млађа генерација: Огњен Лопушина, музичар, културолог, Новак Мирковић (Spejs Noksi), репер, Милан Јанковић Чорба, кувар и репер, Данило Бећковић, редитељ и Милутин Вукојичић, архитекта, мемолог.

Организатори догађаја су руска Фондација за подршку јавној дипломатији „Александар Горчаков“, портал „Опсег“ и Руски дом у Београду.