- Овај догађај је прошао.
Дан космоса у Председничкој библиотеци
06.10.2020., 09:00 - 12:00
Дана 6. октобра 2020. године у 10.00 часова по московском времену у Председничкој библиотеци ће се одржати годишња конференција „Дан космоса у Председничкој библиотеци“ поводом више важних датума, који се обележавају ове године: 65. годишњица од оснивања космодрома Бајконур, 60. годишњица оснивања првог одреда космонаута СССР и 50. годишњица од почетка рада „Лунохода-1“ на површини Месеца. Манифестација је организована заједно са Северозападном међурегионалном друштвеном организацијом Федерације космонаутике Русије.
Путем платформе за видео конференције учествоваће млади научници, студенти и ученици старијих разреда образовних установа из Санкт Петербурга и других градова Русије.
Манифестација ће се преносити на порталу Председничке библиотеке у одељку „Интернет емитовања“, у званичној групи на друштвеној мрежи „ВКонтакте“ и на Јутјуб каналу организације.
„Дан космоса у Председничкој библиотеци“ отвориће видео поздрав чланова екипе брода „Сојуз МС-16“ Анатолија Ивањишина и Ивана Вагнера са Међународне космичке станице. Затим ће се учесницима обратити потпредседник Северозападне регионалне организације Федерације космонаутике Русије Олег Мухин. Путем платформе за видео конференције одржаће се и сусрет са космонаутом Александром Лазуткином, Херојем Руске Федерације.
У оквиру манифестације биће разматрана, између осталог, и техничка питања истраживања космоса. Тако ће Владимир Гапонов, резервни потпуковник, заслужни испитивач космичке технике Руске Федерације, заслужни испитивач космодрома Бајконур, испричати о томе како чак и најнезначајнија грешка може довести до непоправљивих последица. Говориће се о катастрофи на космодрому Бајконур, која се десила 24. октобра 1960. године. Трагедија се догодила током припреме за прво пробно лансирање међуконтиненталне балистичке ракете Р-16 и однела је са собом велики број жртава.
На конференцији ће се размотрити особитости развоја космичке технике: о историји луноходова испричаће Борис Гладких, који се бавио израдом самоходних апарата-планетохода са даљинским управљањем.
Наталија Таланова, начелник историјско-просветитељског одељења пилотне космонаутике образовно-историјског комплекса Научно-истраживачког испитивачког центра за припрему космонаута „Јуриј Гагарин“, посветиће свој наступ историји руске космонаутике. Публика ће гледати и документарне филмове: „Дан космонаутике“ о организацији лета Јурија Гагарина и „Космички радни дани у Центру за припрему космонаута“ о припреми специјалиста за радове у отвореном космосу.
Поред тога, учесници конференције ће сазнати који су лични квалитети потребни за младог стручњака у области космонаутике и ракетне технологије како би имали успеха у професији. О начину бирања кандидата за летове у космос испричаће Дмитриј Шишкин, директор департмана за развој персонала и праћење пројеката државне корпорације „Роскосмос“, и Семјон Панфјоров, руководилац Школе за младе истраживаче космоса, доцент на Факултету космичких истраживања Државног универзитета „Михаил Ломоносов“ у Москви.
На порталу Председничке библиотеке можете се упознати са колекцијом „Отворени космос“, која укључује материјале који говоре о различитим правцима развоја космонаутике: фрагменте филмске хронике, периодику, књиге, разгледнице, спомен-медаље и беџеве.